Böngészőeltérítő – ismertető és eltávolítási lépések

írta: Gabriel E. Hall - - frissítve | Típus: Böngészőeltérítő

A böngészőeltérítő egy potenciálisan kéretlen program, általában böngészős kiegészítő/bővítmény, amely megváltoztatja a böngésző beállításait. Kezdésként módosíthatja a kezdőlapokat, az alapértelmezett keresőmotorokat és az új fülek tartalmát. Ha a böngészőeltérítő elvégzi ezeket a módosításokat, képessé válik előre meghatározott weboldalakra irányítani a felhasználókat, növelve ezzel az oldalak népszerűségét. A weboldalak népszerűsítéséért és látogatottságuk növeléséért a böngészőeltérítő fejlesztői pénzt kapnak. Azt azonban sajnos semmi sem garantálja, hogy ezek az oldalak megbízhatók.

Szinte minden böngészőeltérítő adatokat tud gyűjteni a felhasználó böngészési szokásairól. A programok így begyűjthetik a keresett kifejezéseket, a leggyakrabban látogatott weboldalakta, a feltöltött fájlokat, a beírt adatokat és más személyes (beazonosításra nem alkalmas) információkat. A rosszindulatú böngészőeltérítők akár beazonosításra alkalmas információkhoz is hozzáférhetnek, és azokat bűnözőknek továbbíthatják. Elmondható, hogy minden böngészőeltérítőt anyagi célból készítenek. Ha meg szeretné óvni adatait és helyre szeretné állítani számítógépe biztonságát, mindenképpen távolítsa el a bejutott böngészőeltérítőt a rendszerből.

A rendszerre és a teljesítményre gyakorolt hatása

A rendszerbe jutott böngészőeltérítő általában a következőket okozza:

  • A telepített böngészők módosítása. Böngészőeltérítő-fertőzés esetén megváltozott kezdőlapra, alapértelmezett keresőmotorra és új fül tartalomra számíthat. A böngészőeltérítők emellett a könyvjelzők között is hozzáadhatnak vagy eltávolíthatnak elemeket, ismeretlen, gyakran kéretlen könyvjelzőkkel tömve tele a mappákat. A beállításokat természetesen engedély nélkül módosítja.
  • Ismeretlen domaineket célzó átirányítások. A böngészőeltérítőket főleg előre meghatározott weboldalak megnyitására és ezen keresztüli hirdetésére használják. Ezt módosított keresési találatok megjelenítésével és esetenként a megbízható oldalak letiltásával érik el. Fontos, hogy semmi sem garantálja, hogy az áldozatra kényszerített oldalak megbízhatók, tehát ezek nagyban ronthatnak a rendszer biztonságán.
  • Személyes (beazonosításra alkalmatlan) adatok begyűjtése. Az adware típusú programokhoz hasonlóan a böngészőeltérítők is rögzítenek böngészési szokásokra vonatkozó információkat. Az ilyen programok fejlesztő azt állítják, hogy csak a webes tevékenységeket, pl. a meglátogatott weboldalakat, az azokkal megosztott információkat, a számítógép IP-címét és helyzetét, a böngésző típusát stb. figyelik meg, de rosszindulatú személyek ilyen szoftverekkel akár belépési adatokat, kapcsolatfelvételi információkat és más érzékeny adatokat is megszerezhetnek.
  • Az eltávolítás megakadályozása. A böngészőeltérítők általában nem biztosítanak eltávolítási lehetőséget. Sőt, böngészést segítő objektumokkal akár újra meg is jelenhetnek a következő újraindításkor,
  • számos problémát okozva ezzel a rendszer stabilitásában és teljesítményében. A legtöbb böngészőeltérítő lelassítja nemcsak a böngészőket, hanem az egész rendszert is, többek között azért, mert rosszul kódolták őket. Ilyen böngészőeltérítő esetén a rendszer instabillá válhat, hibák jelenhetnek meg, és a teljesítmény is észrevehetően romolhat.

A böngészőeltérítők terjesztési módjai

A böngészőeltérítők négy fő módszer kihasználásával terjednek:

Freeware, shareware és reklámprogramok. Fontos, hogy rengeteg letöltéskezelő, videóstreaming szoftver, videórögzítő program és hasonló ingyenes alkalmazás telepítőjébe rejtettek gyanús böngészős bővítményeket és eszköztárakat. Még a megbízható alkalmazások is megpróbálhatják módosítani a böngészők beállításait.

Félrevezető hivatalos weboldalak. Az ilyen oldalak rávehetik, hogy valamilyen félrevezető programot, valójában böngészőeltérítőt töltsön le. Kérjük, kétszer is ellenőrizze a keresőmotorokat, eszköztárakat és böngészős kiegészítőket, mielőtt telepítené őket. Elég, ha a Google segítségével megnézi, hogy mások mit mondanak róluk.

Adware típusú programok. Ezek a potenciálisan kéretlen programok gyakran terjesztenek böngészőeltérítőket opcionális komponens formájában. Először is: az adware-ek telepítése egyáltalán nem ajánlott. Ha esetleg nem találja problémának a tolakodó hirdetéseket, legalább a telepítésekre figyeljen oda, hogy nehogy véletlenül böngészőeltérítőt is a rendszerbe engedjen.

Becsapós felugró hirdetések. A böngészőeltérítő egy része megbízhatónak látszó frissítéseket kínáló, valójában csaló hirdetések segítségével terjed. Ha felugró böngészős ablak állítja, hogy Java, Flash Player vagy FLV Player programjának verziója elavult, egyszerűen hagyja figyelmen kívül az értesítést, mert valójában csak veszélyes programot terjeszt. Ha az áldozat rákattint egy ilyen hirdetésre, egy ártalmas kódsor böngészőeltérítőt vagy hasonló nemkívánatos programot telepít.

A leggyakrabban felbukkanó böngészőeltérítők

delta-homes.com: Több ezrek fertőződtek már meg ezzel a rosszindulatú böngészőeltérítővel. Aktívan terjesztik nemkívánatos és megbízható programok mellékleteként egyaránt, ezért nem is meglepetés, hogy milyen sokan fedezték már fel, hogy engedély nélkül bejutott. A Delta Homes vírus legújabb verziói csak naprakész antispyware program segítségével távolíthatók el.

mystartsearch.com: A böngészőeltérítők egy újabb példája. Akármilyen csábítónak is tűnik, a megjelenített hirdetések veszélyesek. A Mystartsearch eltávolítható kézzel és automatikusan is, de az avirus szakértői inkább a második módszert javasolják. Ellenkező esetben nem biztos, hogy minden komponenst eltávolít, hátramaradhatnak például böngészősegítő objektumok.

dregol.com: Legyen nagyon óvatos ezzel a keresőmotorral, mert engedély nélkül beépülhet a telepített böngészőkbe. Ezt követően titokban megfigyelheti a böngészős tevékenységeket, és adatokat gyűjthet önről. Nem lehet tudni, hogy pontosan milyen adatokat figyel meg, és hogy a fejlesztők mihez kezdenek ezekkel.

Mi a teendő fertőzés esetén

A böngészőeltérítők automatikus és manuális módszerrel is eltávolíthatók. A módszerek részletei:

Automatikus eltávolítás: A böngészőeltérítők eltávolításának legegyszerűbb módja, hogy telepít egy megbízható antispyware programot. Ugyanez mondható el a más potenciálisan kéretlen programok eltávolításáról is. Csak akkor érdemes fontolóra vennie a böngészőeltérítők önálló eltávolítását, ha kényelmesen mozog a számítógépek világában. Az ilyen programokat általában más szoftverek mellé csomagolva terjesztik, és ritkán bukkannak fel a megszokott helyeken, például a Feladatkezelőben.

Kézi eltávolítás: Az avirus csapata mindig próbálja tesztelni a felbukkanó böngészőeltérítőket. Néha azonban előfordul, hogy még a legpontosabb eltávolítási lépések is csődöt mondanak. Ez azért történhet meg, mert a fejlesztők gyakran frissítik böngészőeltérítőiket és más kéretlen programjaikat. Ha úgy gondolja, hogy elég tapasztalt ahhoz, hogy a böngészőeltérítő minden komponensét megtalálja, természetesen megpróbálkozhat a böngészőeltérítő-leírásaink végén található kézi eltávolítás lépésekkel.

A legutóbb adatbázisba vett vírusok

Információk frissítve: 2016-03-23

Olvassa más nyelveken

Szoftverek
Összehasonlítás