Rendszereszközök – ismertető és eltávolítási lépések

írta: Alice Woods - - frissítve | Típus: Rendszereszközök

A rendszereszközök olyan programok, amelyekkel különféle feladatok hajthatók végre. Konkrét céllal szokás letölteni őket, például a teljesítmény vagy a biztonság növelése érdekében, hatékonyabb böngészés céljából, vagy egyszerűen valamilyen probléma elhárítása miatt. A legsikeresebb programok persze megbízható vállalatok termékei, ezek biztonságosak és egyszerűen használhatók. Ezek a szoftverek a megszokott módon el is távolíthatók a rendszerből.

A rendszereszközök azonban két csoportra bonthatók: megbízható és rosszindulatú szoftverekre. A biztonsági szakértők is felhívják a figyelmet a kártékony rendszereszközökre, mert működésük vírusokéhoz és malware-ekéhez hasonló. Nem számít, hogy mit állítanak az ilyen programok weboldalán, telepítés után azonnal kéretlen tevékenységekbe kezdhetnek. A kétes szándékú rendszereszközök többek között lelassíthatják a rendszert, félrevezető információkat közölhetnek „rendszervizsgálatok” formájában, felesleges értesítéseket és felugró hirdetéseket jeleníthetnek meg, valamint kockázatos weboldalakat is megnyithatnak. Az ilyen szoftvereket a potenciálisan kéretlen programok közé soroljuk. Ezeket gondolkodás nélkül el kell távolítani.

Fontos, hogy szándékos telepítés nélkül is félrevezető rendszereszköz juthat számítógépére, mert más (többnyire megbízható) programok mellékleteiként is terjesztik. Ezekben az esetekben megbízható szoftverként prezentálják őket, és csak akkor lehet elutasítani őket, ha alaposan átnézzük a telepítőket. A legtöbb ilyen kétes rendszerezközt ráadásul a megszokott módon nem is lehet eltávolítani, mindent megtesznek, hogy elrejtsék magukat a rendszerben. Ilyen esetekben jön jól egy antispyware program.

Elkerülendő rosszindulatú rendszereszközök:

  • Becsapós „rendszeroptimalizáló” szoftverek. Nem számít, hogy ezek a programok bizonyos szempontból ártalmatlannak is tekinthetők, bosszantó rendszervizsgálatokat és értesítéseket jelenítenek meg. Azt állítják, hogy a számítógép számos problémától szenved (felesleges regisztrációs bejegyzések és fájlok stb.), amelyeket meg kell oldani. Ehhez azonban meg kell vásárolni a szoftver teljes változatát. A fő probléma az, hogy csak nagyon kevés haszontalan elemet azonosítanak, ráadásul ezek eltávolítása egyáltalán nem fogja érezhető módon befolyásolni a rendszer sebességét, ehhez több ezer ilyen elem eltávolítása szükséges.
  • Scareware. Ezek a programok sem jelentene közvetlen veszélyt, de (ahogyan nevük is sejteti) félrevezető vizsgálatokat és értesítéseket jelenítenek meg, amelyek azt próbálják elhitetni a felhasználóval, hogy a rendszer fertőzött. Az állítólagos fertőzések eltávolításához ebben az esetben is a szoftver megvásárlása szükséges. Ha a fejlesztők megkapják a pénzt, egyszerűen leállítják az értesítések megjelenítését. 
  • Kétes keresőmotorok. A keresőmotorok a legtöbb esetben megbízható szolgáltatások. Vannak azonban olyanok is, amelyek a felhasználó akarata ellenére jelennek meg a rendszerben. Ezeket a bundling nevű módszerrel terjesztik, tehát telepítésük gyakran észrevétlenül történik meg. Némelyik kétes kereső módosított találatokat jelenít meg, amelyek ismeretlen weboldalakra vezetnek.

A félrevezető rendszereszközök terjesztése:

Nem szabad kétes „rendszereszközöket” telepíteni. Még ha közvetlen veszélyt nem is jelentenek, kéretlen tevékenységeket folytathatnak. A leggyakrabban alkalmazott terjesztési módok a következők:

  • Honlapok. A rendszereszközök saját weboldalukról is telepíthetők. Ahogyan említettük is, számos ártalmatlan ilyen jellegű program létezik, ezeket honlapjuk is hirdeti.
  • Becsapós felugró hirdetések. Minden felugró hirdetéssel óvatosan kell bánnia, különös tekintettel azokra, amelyek a számítógép ingyenes javítását ajánlják fel. Ha nem szeretne kétes rendszereszközt találni számítógépén, kerülje el azokat a hirdetéseket, amelyek ingyenes rendszervizsgálatot vagy fontos frissítést hirdetnek. Ezek szinte kivétel nélkül kétes programokat terjesztenek.
  • Szoftvercsomagok. A bundling egyaránt fontos része a megbízható és a kétes programok terjesztésének is. Ahhoz, hogy elkerülhesse az így „terített” programokat, a telepítőkben mindig az egyéni/custom (vagy haladó/advanced stb.) telepítési módot kell választania.

Néhány elkerülendő kétes program:

A Disk Optimizer Pro azt állítja magáról, hogy rendszerhibák megoldására, régi regisztrációs bejegyzések eltávolítására és a teljesítmény növelésére is használható. Sajnos a megvásárolt szoftver egyáltalán nem produkál javulást a rendszer működésében. Sokan megvásárolták a szoftvert, és senki sem tapasztal változást. Azt javasoljuk, hogy egyáltalán ne használjon ilyen rendszeroptimalizálókat, vagy ha mégis, akkor ingyenes szoftvert válasszon. Így biztosan nem fogja elpocsékolni pénzét. Emellett fontos, hogy eltávolítsa azokat az optimalizálókat, amelyek szoftvercsomag részeként jutottak a rendszerbe. 

PC Mechanic 2015 állítólag megvédi a számítógépet a kártékony programoktól és eltávolítja a felesleges fájlokat a rendszerből. Ez az állítás azonban hamar valótlannak bizonyul, a szoftver szinte semmire sem képes. Nem ismeri fel a kártékony fájlokat és a felesleges elemeket sem. Ehelyett kéretlen értesítéseket jeleníthet meg, hiszen fő célja, hogy a teljes változat megvásárlásába kergesse a felhasználókat. 

A YAC egy viszonylag népszerű biztonsági szoftver, de óvatosnak kell lennie vele. Először is, módosíthatja a kezdőlapot és az alapértelmezett keresőmotort, majd átirányításokat indíthat és felugró hirdetéseket jeleníthet meg a böngészőkben, hogy teljes változatát hirdesse. Ön dönti el, hogy a szoftver megérdemli-e a vásárlást. A legtöbb biztonsági szakértő véleménye azonban az, hogy teljes pénzkidobás.

Eltávolítási módszerek a rendszereszközökhöz:

Általában azért szeretnék eltávolítani ezeket a szoftvereket, mert már nem használják őket, vagy mert szabad tárterületre van szükségük. Emellett azonban az is okot adhat az eltávolításra, hogy kéretlen tevékenységeket folytatnak a rendszerben. Ahogyan említettük is, számos rendszereszköz tekinthető kártékonynak, ezektől meg kell szabadulnia. Ezt a következő módszerekkel teheti meg.

Kézi eltávolítás. Ha haszontalan szoftvert talált számítógépén, eltávolíthatja kézzel. Ehhez a „Program eltávolítása” menüre van szüksége: „Start” > „Vezérlőpult” > „Program eltávolítása”. Jelölje ki a felesleges szoftvert, majd kattintson az „Eltávolítás” gombra.

Automatikus módszer a rosszindulatú szoftverekhez. Ha úgy sejti, hogy rosszindulatú (vagy legalábbis gyanús) programmal áll szemben, válassza az automatikus eltávolítást. Ebben segítségére lehet a kiváló FortectIntego vagy SpyHunter 5Combo Cleaner, amelyek biztosítják, hogy semmilyen kéretlen elem ne maradjon a rendszerben.

A legutóbb adatbázisba vett vírusok

Információk frissítve: 2016-09-21

Olvassa más nyelveken

Fájlok
Szoftverek
Összehasonlítás